Fraser Island

It’s the biggest sand island in the world and a World Heritage listing and a place with no sealed roads. Sounds about right for our Skippy Expedition. Read on for guide with tips and heaps of pictures.

Je to největší písečnej ostrov na světě, spadá do světovýho přírodního bohatství a nemá žádný silnice. Zní to jako místo, který si nesmíme s naší skippy expedicí ujít.We had a looooot of hesitations before visiting Fraser. The trip there is quite expensive – the ferry is $120 access permit is $50 and you have to prepay camping and expect at least 50% rise in fuel economy. We were not worried about our car or anything like that, we own a Land Cruiser after all and this is a kind of a trip that it was built for 🙂

01

Look at the picture and you know for sure that the trip was more than worth it and all expectations and hesitations were out of our minds the second we got to Fraser.
Our first experience with beach driving could not have been better. Imagine yourself driving on an epic beach, windows down, music blasting and free mind.

01

Lake Boomanjin
Our first official stop was this unusual coloured lake. Yep, the picture is not photoshoped or anything. The lake has a very unique orange-red colour and as you go further it evens go almost black. Relax, there is no deadly bacteria or anything – it’s safe to refresh yourself 🙂 We haven’t noticed any change in tan.
From Lake Boomanjin we took the walking trail to Lake Birrabeen which is about 3 hours return and it turned out to be absolutely epic experience. Fraser started to show us more and more unique features and we dived in all of them.

01

The sand pictures created by all those different dyes are extraordinary and you will not see them at many places around world. So yeah, if you have few spare hours this walk is a must-to-do. The destination Lake Birrabeen is not that interesting as the journey itself but it doesn’t matter because by the time you get there your head will be full 🙂

01

Yet another freak of nature! This “drawing” is made by a grass as it’s moved around by wind. We have seen some really complex drawings but this one was the easiest on to be photographed just to show you guys. Fraser’s strength and magic is in the details – you just have to find them and enjoy them.

West coast
After Lake Boomanjin we were headed for the west coast which was supposed to be more secluded, romantic and it’s a west coast which means one thing (yea, we’re spoiled by Perth and it’s sunsets) – sunset. The ride through Fraser is rough and tedious and unfortunately we arrived a little late for sunset. Surprisingly arriving late wasn’t the biggest problem.

01
Our only picture from west coast 😛

The campground is absolutely empty and 5 minutes later we figure out why: sandflies. These buggers are there in swarms and they will get in your car the second you open the door. Great way to start a first day on Fraser, right?
We left the west coast as soon as we could and camped it as far away as possible. Only it was too late and the damage was inflicted – few sleepless nights for Radka and hopeless itchy&scratchy for me.

Central Station
The name says it all. It’s got plenty of historical displays, all the facilities, beautiful nature surroundings and is a central point for couple of walks. If you don’t have a lot of time just go for the boardwalk – it’s short and well worth it. If you are more adventurous – go for the Lake MacKenzie. Even though we got partially lost the hike was awesome – Fraser showed us yet another awesome natural displays and we were amazed again.

01
Great thing about hiking on Fraser Island is the solitude and serenity. All the crowds are somewhere driving on the beach and you have the trail for yourself.

Lake Mackenzie
This is one of the main feature of Fraser and it’s quite obvious – look at the colour! The water is ridiculously clear along with the poster-like colour and you have yourself a beautiful place that is just a bit risky for being overcrowded. If you want to go see Mackenzie make sure that you go earlier in the day otherwise you’ll have a very real “subway” experience 🙂

01


Part one conclusion:

– Go for some hikes, it’s really worth it
– Fraser is not World Heritage for just the epic beach driving – look around!
– Forget about the west coast unless you are into some SM stuff…
– Carefully time your visits of the main tourist attractions such as Lake Mackenzie
– Experience with driving in sand is preferred along with preparing your car for it
– High clearance 4WDs are necessary just for inland adventures – for coast driving you’ll be find with regular 4WD

01

Ačkoliv návštěva Fraseru byla jasným cílem na začátku expedice, čím víc se blížíme, tím víc máme pochybností. Na Fraser island se musí jet trajektem, člověk musí mít speciální povolení na řízení na písku a samozřejmě schopnou čtyřkolku. Platí se předem i za kempování.
Po pár dotazech a dalších zkoumání nakonec vyrážíme a už jak vyjíždíme autem z trajektu víme, že naše volba vydat se sem bude stát za to. Koneckonců náš Land Cruiser (Zoe) je přímo dělanej na tenhle typ výletů 🙂

01

Jízda na pláži nás baví. Stažený okýnka, dobrá hudba a výhled na úžasnou pláž. Dokáže si představit větší dokonalost? 🙂
Naše první zastávka je u jezera Boomanjin. Toto jezero nás zaujme zejména svým oranžovo-červeným zabarvením, který je skvělý v kontrastu s modrou oblohou a čistým nažloutlým pískem.

01

Krajina kolem se zdá jak z jiný planety. Celý vnitřek ostrova je jiný než jsme očekávali.Vydáváme se na procházku k dalšímu jezeru, kocháme se a neobvyklým zabarvením písku a ruzným vrstvením.

01

Vítr tu vytváří zajímavá umělecká díla do písku.

01

Druhý jezero už nění tak WoW, ale jsme tu sami, uprostřed tý mimozemský krajiny.
Po jezerech se vydáváme zase na cestu. Z východního pobřeží přejíždíme na západní, který má být ještě víc opuštěný, s romantickým západem sluncem.
Cesta vnitřkem ostrova je místy náročnější, ale víceméně je to příjemná lesní cesta. Dorazíme na místo kempu, nikde nikdo.

01
Nase jedina fotka ze zapadniho pobrezi

Západ slunce jsme trochu minuli, zato ale sandflies už se sbíhaj sliny a ve velkym se nám hrnou do auta. Tyhle štípavý mušky jsou našim největším nepřítelem v Austrálii. Nejsou skoro vidět, ale jejich kousance svědí jako blázen, pupence otečou a trvá to většinou minimálně tejden než to ustane a začne se to hojit.
I přes všechna úsilí nás tyhle mrchy zase dostanou a tak se následující noci moc nevyspíme a drbeme se jak o život 🙁

Další den dorazíme do Central station. Je to malá osada, dnes už spíš na ukázku, že tam lidi žili I trvale. Dokonce tam bejvala I škola. Je to pěkný místo na piknik a dá se odtamtud vyrazit na několik procházek.
My se vydáme na nejznámější jezero McKenzie, cestou se trochu ztratíme, ale což, nikam nespěcháme 🙂

01

Procházíme krásný les s neskutečně vysokými stromy a jak už to bývá, jsme na stezce úplně sami. Sledujeme hru se světlem, který se snaží dostat skrz stromy.
Jezero McKenzie nezklame. Představte si ten nejkýčovitější dovolenkový magazín s fotky moře. Takle nějak to tu vypadá v reálu. Žádnej photoshop! Voda je tyrkysově modrá a průzračná i v hloubce vidíme dno. Po dlouhý cestě je to vítané osvěžení.
Jediná nevýhoda je, že je tu celkem dost lidí. Parkoviště je pár metrů od jezera a tak se sem vydávají I cestovky.

01

I přes každodenní návaly lidí voda zůstává křišťálově čistá. Krásný zážitek.
Večer (poučení z předchozí noci) kempíme na východním pobřeží u moře a co se bude dít dál si přečtěte v dalším díle 🙂

3 Responses to Fraser Island

  1. Hwn says:

    Pěkné svátky do Austrálie přeje Hwn :).

  2. JM says:

    Dakujeme za clanok o to viac, ze sme sa mali moznost preniest znovu na miesto, kde nam bolo kuzelne. Mavajte sa krasne. BaRaJ

  3. Jana says:

    Úžasné barvy!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *