Norsko, okolí Bodo a polární záře

Jsme zpátky na pevnině. Dnešní krátký článek je plnej přírodních živlů 🙂Saltstraumen

V okolí Bodo se nachází unikatni fenomén – proudy Saltstraumen aneb místo, kde to doslova víří. Jsou tu nejsilnější proudy na celém světě!

ss

A jak celá tahle sranda vzniká ? Ve vnitrozemí je poměrně masivní fjord, který je ale spojen s mořem v jednom relativně úzkém průplavu (relativně úzkém vzhledem k velikosti celého fjordu – 150 metrů). A jak všichni víme, tak moře podléhá přílivu a odlivu. Pokud jste někde na pláži tak sotva zjistíte, že se hladina moře zvedla o zanedbatelný rozdíl. Pro zajímavost dodám, že na světě jsou i místa, kde jsou rozdíly mezi přílivem a odlivem třeba několik metrů 🙂

Každých 6 hodin se tedy tímto úzkym průplavem valí neuvěřitelných 400 milionu kubíků vody a vytváří to naprosto brutalní vodní víry o průměru klidně 5 metrů a hloubce 10 metrů.

Bohužel pro vás čtenáře to z fotek VŮBEC nevypadá tak působivě jako v reálu. Tak vám nezbývá než nám věřit, když řeknem, že to je velkolepé!

A před návštěvou je velmi důležité podívat se na rozvrh přílivu a odlivu.

Polarní záře

ss

Ačkoliv už jsme na pevnině a kousek níže a tedy dále od severního pólu tak nám opravdu přeje štěstí. Tomino už má nastudováno přesně co a jak, koukáme na snímky z družic a jak se tak krásně říká: štěstí přeje připraveným!

Sedíme venku uprosřed totální divočiny, zabalený do deky a zírame na oblohu a během asi hodiny se nad námi odehraje bombastická show, kdy vidíme ruzné tvary, barvy ale i tu naprosto nádhernou “pohyblivou” polarní záři, která vypadá jak ocásek biče.

No prostě nádhera!!! Než se rozhodnete jezdit po Norsku a hledat polární záři tak se dobře připravte – nezabere to příliš času, ale to se vám následně vrátí ve formě životního zážitku.

Ahoj příště !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *